تشریح طرح های سازمان فاوا در تحقق شهر هوشمند یزد

تشریح طرح های سازمان فاوا در تحقق شهر هوشمند یزد


تشریح طرح های سازمان فاوا در تحقق شهر هوشمند یزد

مسعود تاج آبی، مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری یزد در گفتگو با خبرنگار روزنامه همشهری استان یزد به تشریح طرح های سازمان فاوا در تحقق شهر هوشمند یزد پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فاوا شهرداری یزد و به نقل از روزنامه همشهری استان، تاج آبی از انتخاب یزد به عنوان یکی از شهرهای هوشمند برتر کشور خبر داد و افزود: شهر یزد در همایش شهر هوشمند، زیرساخت‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری در حوزه‌ها‌ی اتوماسیون شهرداری، خدمات الکترونیکی شهروندی و زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی، خوش درخشید و فرصت درخشش بیشتر در این حوزه را دارد. وی اظهار کرد: شهر هوشمند، مکانی ممتاز برای توسعه پایدار اقتصادی، صنعتی و اجتماعی است که در آن به مسائلی مانند ترافیک، مصرف انرژی، آلودگی، تخریب سرزمین، به‌روز‌رسانی و بهینه‌سازی زیرساخت‌های شهری، بهبود کیفیت زندگی و غیره از طریق یک رویکرد نوآورانه و سیستماتیک، بر اساس ارتباط و تبادل اطلاعات با هدف بهینه‌سازی فرایندهای مدیریت شهری پرداخته می‌شود.
تاج‌آبی افزود: سازمان فناوری اطلاعات شهرداری یزد با توجه به رسالت خویش به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و خدمات الکترونیک برای ارتقای ارائه خدمات به شهروندان طرح‌های گوناگونی را اجرا کرده و برای سرمایه‌گذاری در این حوزه فرصت ایجاد کرده است.
وی از جمله اقدامات برای تحقق شهر هوشمند به تدوین طرح‌های قابل مشارکت برای تحقق این هدف اشاره کرد و افزود: از جمله این طرح‌ها که فرصت‌های سرمایه گذاری سازمان فاوای شهرداری یزد محسوب می‌شوند، طرح صدور کارت شهروند یزدی یا یزد‌کارت است.
تاج‌آبی افزود: این کارت با هدف تولید سامانه کارت شهروندی و سرویس‌های مبتنی بر کارت شهروندی از قبیل پارکومترها، پارکینگ‌ها و فضاهای فرهنگی ورزشی صادر خواهد شد.
وی ادامه داد: تولید نرم‌افزارهای شهرداری بر بستر SF یا ERP نیز از دیگر اقدامات انجام شده برای تحقق شهر هوشمند است که شامل تهیه بسته‌ نرم افزاری است.
وی گفت این بسته دارای اجزا و ماژول‌های مختلف برای یکپارچه‌سازی اطلاعات موجود در بخش‌های مختلف سازمان اعم از مالی، منابع انسانی، زنجیره عرضه، تعمیرات، مدیریت حمل و نقل، مدیریت دارایی، برنامه‌ریزی تولید و غیره است که بر پایه نرم‌افزارها طراحی شده است.

تولید سامانه جامع خدمات شهروندی
مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری یزد گفت: تولید سامانه جامع خدمات شهرداری بر بستر تلفن همراه مبتنی بر زیرساخت اطلاعات مکانی شهرداری یزد نیز در دستور کار این سازمان است.
وی از دیگر اقدامات در دستور کار برای تحقق شهر هوشمند را تولید و راه ‌اندازی زیرساخت بانک اطلاعات مکانی، تولید زیرسیستم‌های سامانه جامع اطلاعات مکان محور شهرداری یزد، اجرای طرح‌های مبتنی بر Data Mining در حوزه داده‌‌های شهری و ایجاد و راه‌اندازی دیتا سنتر شهر یزد عنوان کرد.
تاج‌آبی گفت: بهره‌برداری از ظرفیت مازاد شبکه فیبرنوری شهرداری یزد، گسترش و توسعه شبکه فیبر نوری ، ایجاد و راه‌اندازی کیوسک‌های شهری برای ارائه خدمات شهروندی و ایجاد اینترانت شهری مبتنی بر بستر WIFI نیز برای تحقق شهر هوشمند دنبال می‌شود.
وی همچنین از پیاده‌سازی و بهره‌مندی از سرویس‌های ارزش افزوده ناوگان تاکسیرانی بر بستر کارت شهروندی و بهره‌برداری از فضاهای تبلیغاتی شهری نیز خبر داد.

   تعریف شهر هوشمند
بر اساس ادبیات مدیریت شهری، «شهر هوشمند» باید قادر به پیوند سرمایه فیزیکی با سرمایه اجتماعی برای توسعه خدمات بهتر و زیرساخت لازم درفضای شهری باشد و تنها در این صورت است که مدیران شهری و استانی، قادر به تجمیع فناوری و دیدگاه فرهنگی و اجتماعی برحسب یک برنامه منسجم خواهند بود. شهر هوشمند با ترکیب و تعامل بسیاری از مجموعه‌های شهری شکل می‌گیرد و محصول همسویی سرمایه‌های انسانی، سرمایه‌های اجتماعی و زیرساخت‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات برای دستیابی به زندگی با کیفیت بالا و اقتصاد پایدار است. ابعاد ششگانه هوشمندسازی که از سوی سازمان فناوری اطلاعات شهرداری یزد تعیین شده است شامل حکمرانی هوشمند، اقتصاد هوشمند، جابه‌جایی هوشمند، محیط ‌زیست هوشمند، زندگی هوشمند و شهروند هوشمند است.