معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد عنوان کرد: نگاه مدیریتی در طراحی مسیل شهر یزد، طراحی بر مبنای شهر ایمن است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد عنوان کرد: نگاه مدیریتی در طراحی مسیل شهر یزد، طراحی بر مبنای شهر ایمن است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد درخصوص طرح در دست تهیه برای مسیل شهر یزد، گفت: هرچند در این طرح نیم نگاهی برای توسعه فضاهای تفریحی و تکمیل نیازهای ترافیکی شهر داریم اما اولویت از منظر مدیریت شهری برآورده ساختن الزامات شهر ایمن است و در این زمینه تلاش می شود هماهنگی کاملی با آب منطقه ای صورت پذیرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری یزد - مجتبی فرهمند در جلسه همفکری در خصوص طراحی مسیل شهر یزد، گفت: شهر یزد از نظر سرانه فضاهای تفریحی و به طور خاص فضاهای عمومی شهری وضعیت مطلوبی ندارد و همین موضوع باعث می شود وقتی بستری مانند مسیل در سطح شهر وجود دارد که پتانسیل استفاده به عنوان فضای شهری دارد بخشی از نگاه ها در طراحی به این موضوع معطوف شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد افزود: از سویی پیوستگی مسیل شهر یزد و گستردگی آن در طول شهر باعث شده از نظر طراحی شهری به عنوان گزینه مناسبی برای تکمیل مسیرهای تردد در شهر و به ویژه مسیر دوچرخه مطرح شود اما باید توجه داشت عملکرد اصلی مسیل نبایستی تحت الشعاع قرار بگیرد و باید دقت لازم صورت پذیرد تا خللی در امنیت شهر در مواقع بارندگی و سیلاب به وجود نیاید.

وی اظهار کرد: بر همین اساس خواسته ما از مشاور این است که ضمن توجه به استفاده حداکثری از پتانسیل این مسیل، استانداردهای لازم برای عملکرد مناسب مسیل در مواقع بحران را مدنظر قرار دهد و کمترین میزان مداخله در بستر مسیل صورت پذیرد در این زمینه هم از مشاور درخواست می شود هماهنگی کاملی با کارشناسان و مشاوران آب منطقه ای یزد داشته باشد.

فرهمند با اشاره به گسترش مسیل در طول شهر و عبور از مناطق مختلف، گفت: طرح در دست تهیه برای هر محدوده متناسب کیفیت فضایی پیرامون آن در طول مسیر متغیر خواهد بود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد همچنین وجود پل های متعدد در طول مسیل را یکی از چالش های تهیه طرح دانست و از مشاور خواست تا توجه ویژه ای به برخی پل های تاریخی و یا با هویت شهری داشته باشد.

در این جلسه که به منظور همفکری و بررسی شرایط و مشکلات پیش رو در تهیه طرح مسیل شهر یزد در دفتر معاونت شهرسازی و معماری شهرداری یزد تشکیل شد، معاون شهرسازی و معماری، مدیران مناطق یک، دو و بافت تاریخی، مدیر طرح های توسعه شهری، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و مدیر ستاد مدیریت بحران شهرداری، سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری یزد، معاون حفاظت و بهره برداری و مدیر دفتر رودخانه های شرکت آب منطقه ای و تعدادی از کارشناسان شهرداری و مشاور طرح نیز حضور داشتند.

آدرس کوتاه :