سیستم اطلاعات جغرافیایی

سیستم اطلاعات جغرافیایی

با توجه به این نکته که حدود 80 درصد از اطلاعات به دست آمده از محیط زندگی شهری دارای بعد جغرافیایی است، بنابراینGIS  یکی از مهم‌ترین بخش های صنعت فناوری اطلاعات در حوزه شهری می باشد. به دلیل ماهیت کامپیوتری سیستم اطلاعات جغرافیایی می توان حجم اطلاعات بسیار زیادی را در مورد یک نقطه و یا منطقه خاص هم زمان و به صورت یکپارچه ذخیره کرده و در تحلیل‌ها از آن استفاده نمود.

امروزه توسعه شهرها را که از جنبه های مختلف برای ادامه حیات و فعالیت انسان ضروری است نمی­توان محدود ساخت، از طرفی به دلیل تنوع و پیچیدگی مجموعه های متفاوت سیستمها که امروزه با آن مواجه هستیم، لزوم توجه به فن­آوریهای روز برای شناسایی و تجزیه و تحلیل این اطلاعات ضروری بنظر می­رسد، براساس همین نیاز، کاربرد  GIS در شهرداریها گسترش یافته است.

با کاربرد GIS می توان ضمن بالا بردن سرعت و سهولت مطالعات شهری مانند سیر تحول شهر، عمران و توسعه پیشنهادی مورد نظر و مدلسازی توسعه آتی را برای برنامه ریزی شهری آنالیز نمود وجای هیچ شکی نیست که در قرن حاضر، طراحی و برنامه ریزی شهری در شهرداریها بدون استفاده از این ابزار قدمی بر نخواهد داشت.

پایگاه اطلاعات مکانی شهرداری یزد با 203 لایه اطلاعاتی مکانی و توصیفی همه روزه توسط راهبران مستقر در مناطق شهرداری یزد در حال ‌به‌روزرسانی می‌باشد.

SDI شهری

SDI شهری

سازمان فاوا شهرداری یزد با توجه به در اختیارداشتن غنی‌ترین نقشه موجود در میان ارگان‌های شهری یزد محوریت تهیه سامانه جامع اطلاعات شهری (SDI) را بر عهده دارد. سامانه جامع اطلاعات شهری اصلي ترين ابزار براي مديريت و توزيع اطلاعات مکان مرجع به بخشهاي دولتي، خصوصي و عموم مردم خواهد بود بصورتی که در نهایت تمامی سامانه اطلاعات مکانی شهری (GIS) باید در این بستر راه اندازی شده و فعالیت نمایند.

تاکنون تفاهم‌نامه‌هایی با ارگان‌های ذیل جهت انتقال اطلاعات مکانی و توصیفی آنها بر روی نقشه شهر یزد منعقد گردیده و تبادل اطلاعات شده است.

بانک اطلاعات شهری

بانک اطلاعات شهری

در راستای تکمیل اطلاعات نقشه شهر یزد سازمان فاوا اقدام به برداشت اطلاعات شهر نمود و تاکنون تواسنته بیش از هشتاد درصد املاک شهر را به اطلاعات ملکی و مالکی مرتبط نماید. این اطلاعات مربوط به آپارتمان‌ها، مطب پزشکان، واحدهای اداری، تجاری، مدارس، مساجد، اماکن متبرکه، دانشگاهها، پارکهای سطح شهر و ... بوده که عموم اطلاعات آنها در سامانه موجود می باشد..

در راستای تکمیل بانک اطلاعات شهری و با همکاری اداره پست، سازمان فاوا برای اولین بار در کشور به کمک نرم‌افزار بومی SDI اقدام به برداشت کدهای پستی مبتنی بر املاک نمود. طی این پروژه بالغ بر 335000 کد پستی شهر یزد و شهر حمیدیا جانمایی گردید.

سازمان فاوا شهرداری یزد جهت شناسایی سریع موقعیت‌ها بر روی نقشه و ارائه خدمات بهتر و با سرعت بالاتر به شهروندان نظیر اطفا حریق، مهار حادثه و ... ، جانمایی عارضه‌های شهری نظیر کیوسک‌های تلفن عمومی، شیرهای آتش‌نشانی، دوربین‌های نظارتی و نیز برچسب‌گذاری لایه‌های مکانی میادین و معابر را بر روی نقشه تهیه نموده است.

همچنین برداشت اطلاعات از 27 پارک بزرگ شهر نیز انجام شد که علاوه بر مساحت، تعداد و مکان درختان، لامپ‌های روشنایی، نیمکت‌ها و سطل‌های زباله نیز احصاء شد.