بیکی سرپرست سازمان فاوا شهرداری یزد: اطلاعات فضای سبز شهر در سامانه جامع اطلاعات مکانی بارگذاری شد

بیکی سرپرست سازمان فاوا شهرداری یزد: اطلاعات فضای سبز شهر در سامانه جامع اطلاعات مکانی بارگذاری شد


بیکی سرپرست سازمان فاوا شهرداری یزد: اطلاعات فضای سبز شهر در سامانه جامع اطلاعات مکانی بارگذاری شد

بیکی سرپرست سازمان فاوا شهرداری یزد:

اطلاعات فضای سبز شهر در سامانه جامع اطلاعات مکانی بارگذاری شد

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری یزد

سرپرست سازمان فاوا شهرداری یزد گفت: در حال حاضر اطلاعات مربوط به لایه‌های فضای سبز و پارکهای سطح شهر (محدوده فضای سبز و محدوده‌های درختکاری شده) در سامانه زیرساخت اطلاعات مکانی سازمان فاوا (SDI ) بارگذاری شده  که با کلیک بر روی محدوده فضای سبز، ریز اطلاعات بر روی نقشه ظاهر می‌گردد.

بیکی با اشاره به اینکه سازمان فاوا در حال احصاء کامل دارایی های درختان و فضای سبز سطح شهر هم به جهت حفظ و نگهداری هر چه بهتر آنها هم به جهت واگذاری بهتر خدمات به بخش خصوصی با آگاهی کامل است افزود: با همکاری کارشناسان سازمان فاوا و سازمان سیما و منظر، برنامه ای نیز در حال طراحی است تا با الصاق بارکدهای QR بتوان علاوه بر اطلاع از وضعیت آن موجودیت، اطلاعات مکانی و همچنین دیگر اطلاعات مورد نیاز برای رسیدگی و نگهداری بهتر درختان و فضای سبز را ثبت نمود.

همچنین مدیر واحد GIS سازمان فاوا شهرداری گفت: با همکاری و تلاش کارشناسان حوزه سازمان فاوا و سازمان سیما و منظر تاکنون برداشت اطلاعات فضای سبز منطقه چهار و پنج شهرداری انجام شده و برداشت اطلاعات منطقه دو شهرداری در حال انجام است.در این داده ها اطلاعات پارک‌ها و فضای سبز بصورت داده‌های مکانی و به تفکیک (تعداد درخت، نوع درخت، نوع آبیاری) موجود است.

سرسنگی یادآور شد: به عنوان نمونه در ناحیه تاریخی شهرداری، تمام درختان در مساحت ۲۷ هکتار فضای سبز برداشت شده و در نقشه جانمایی گردیده که ۵۳ نوع درخت در بافت تاریخی شناسایی و  در مجموع شامل  ۲۳ هزار درخت می شود.

وی گفت: تفکیک نوع درخت و نوع آبیاری آن هم در سامانه ثبت شده که به عنوان مثال، در همین منطقه به تفکیک ۱۲۴۵۱ درخت نارون، ۲۳۴۶ درخت کاج، ۱۱۷۵ درخت سرو ،۱۰۸۹ درخت توت، ۵۸۲ درخت سنجد تلخ ،۵۰۵ درخت زیتون به اضافه انواع دیگر درختان موجود است.

لازم به ذکر است که در این سامانه اطلاعات تمامی درختان سطح شهر به صورت  مکانی و توصیفی برداشت شده و با الصاق شناسه QRCode این امکان را به کارشناسان خواهد داد که اطلاعات مکانی و همچنین دیگر اطلاعات مورد نیاز برای رسیدگی و نگهداری بهتر درختان و فضای سبز را ثبت کنند.