زیرساخت و پشتیبانی

زیرساخت و پشتیبانی

يكي از گامهاي مهم جهت مكانيزه نمودن شهرداري‌ها در راستاي نيل به اهداف سازمان، مجهز نمودن مجموعه‌ي شهرداري‌ها به تجهيزات شبكه رايانه‌اي مي‌باشد. به همين منظور سازمان فاوا با در اختيار داشتن افرادي مجرب و متخصص در زمينه IT و شبكه گامهاي مؤثري در جهت ارتباطات الكترونيكي في‌مابين مجموعه‌هاي شهرداري برداشته است. در اين زمينه تلاش شده است با نظر كارشناسي، اين امر با كيفيت بالا و قيمتي مناسب در اختيار متقاضيان قرار بگيرد.

با توجه به حجم بالاي سخت‌افزارهاي موجود در مجموعه‌ي شهرداري (بالغ بر 800 کامپیوتر، 350 پرینتر، 50 یو‌پی‌اس)، پشتيباني، سرويس و رفع عيب آنها جهت انجام به موقع امور محوله امري ضروري مي‌باشد. در اين راستا پروژه سرويس، نگهداري، تعمير سخت‌افزار، نرم‌افزار و شبكه داخلي موجود در شوراي اسلامي شهر، شهرداري مركز، مناطق سه‌گانه، ناحيه تاريخي، ادارات و سازمان‌هاي تابعه از جمله مسئوليت‌هايي است كه سازمان فاوا عهده‌دار آن مي‌باشد. تا جایيكه حتي اگر تعويض قطعه و يا جايگزين  نمودن سيستم كامل سخت‌افزاري هم نياز باشد در كوتاهترين زمان اين امر توسط واحد پشتيباني سازمان انجام مي‌پذيرد.

راه‌اندازی شبکه‌های LAN و WAN

راه‌اندازی شبکه‌های LAN و WAN

LANو WAN ابتدایی ترین طبقه بندی در شبکه های منطقه ای می باشند و بقیه انواع ذکر شده بتدریج و با تکامل تکنولوژی بوجود آمده اند.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که این نوع از دسته بندی شبکه های کامپیوتری ارتباطی با توپولوژی مورد استفاده (مثال: BUS, RING, STAR) در این شبکه ها ندارد.

 

LAN - Local Area Network

LAN شبکه ای است که ارتباط مابین دستگاه های موجود را تقریبا در فواصل کوتاه برقرار می نماید. شبکه موجود در یک ساختمان اداری، یک مدرسه، یک خانه ، نمونه هایی از شبکه های LAN مجزا می باشند، ممکن است یک ساختمان داری چندین شبکه LAN کوچک (مثلا هر اطاق یک LAN)  باشد، همچنین ممکن است چند ساختمان کنار هم دارای یک شبکه LAN واحد باشند. در شبکه های مبتنی بر پروتکل TCP/IP، شبکه LAN معمولا ولی نه همیشه، تنها از یک IP Subnet واحد استفاده می نمایند.

در کل به شبکه هایی که در فواصل محدود فعالیت می نمایند LAN گفته می شود، صاحبان این شبکه ها معمولا یک شخص یا سازمان می باشد و کنترل و مدیریت آنها نیز توسط همین شخص یا سازمان صورت می گیرد.

 

WAN - Wide Area Network

همانگونه که از معنی این اصطلاح بر می آید، یک WAN شبکه ای است که ارتباط مابین دستگاه های موجود در فواصل طولانی را برقرار می نماید. شبکه اینترنت بزرگترین WAN موجود در زمین است.

 

یک WAN متشکل از مجموعه ای از LAN ها متصل به هم می باشد که در مناطق متفاوت جغرافیایی پراکنده شده اند. وسیله ای به نام روتر "Router" ارتباط مابین این LAN ها را برقرار می نماید. در شبکه های مبتنی بر TCP/IPروترها آدرس های موجود در LAN و شبکه WAN را نگهداری می نمایند.