معرفی سازمان فاوا شهرداری یزد

سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداري يزد با هدف هدايت و نظارت بر فعاليتهاي شهرداري و كليه سازمانها و مؤسسات و شركتهاي تابع يا وابسته به شهرداري در زمينه فنآوري اطلاعات و ارتباطات، فراهم آوردن امكانات و زيرساختها براي تشكيل شبكه‌هاي اطلاع‌رساني و داخلي، بانكهاي اطلاعاتي، سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي، توليد آمار و اطلاعات و ارائه گزارش توصيفي تحليلي و ساماندهي نظام گردش آمار و اطلاعات از عملكرد شهرداري همچنين آموزش، فرهنگسازي و بكارگيري همه امكانات و ظرفيتها در جهت نيل به شهر الكترونيك و توسعه ICT در مديريت شهري، افزايش بهبود سيستمها و افزايش بهره‌وري، بازارشناسي و بازارسازي براي فعاليتهاي بازرگاني و درآمدزايي، در سال 1383 تأسيس و فعاليت رسمي خود آغاز نمود.
این سازمان در حال حاضر با 6 واحد تخصصی با عنوان‌های:
 • زیرساخت و پشتیبانی
 • نرم‌افزار
 • سیستم اطلاعات جغرافیایی
 • سیستم جامع شهرسازی
 • سیستم جامع آماری
 • ساماندهی بایگانی

مشغول ارائه خدمت می‌باشد.

سازمان فاوا مكلف است پس از اخذ مجوزهاي مورد نياز از مراجع قانوني ذيربط و هماهنگي و همكاريهاي لازم براي نيل به اهداف خود براساس شرح وظايف ذيل اقدام نمايد:
1.       تشكيل بانكهاي اطلاعاتي و سيستمهاي جامع اتوماسيون اداري و مالي به منظور جمع آوري، تدوين، نگهداري و بروز رساني و استنتاج كليه آمار و اطلاعات مديريت شهري و ارائه گزارشهاي توصيفي و تحليلي مرتبط با برنامه ريزي شهري و شهرداري و اطلاع رساني مفيد و مؤثر.
2.       ايجاد شبكه هاي داخلي، اطلاع رساني و فراهم آوردن زمينه هاي لازم براي توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در شهرداري و برقراري ارتباط با ساير ادارات، نهادها و شركتها و مؤسسات و.... ارائه خدمات آماري و فناوري اطلاعات.
3.       مكانيزه كردن سيستم‌هاي موجود و مورد نياز شهرداري نظير حقوق و دستمزد و امور پرسنلي، حسابداري، انبار، اموال و ...
4.       تحقيق و پژوهش و كسب آخرين دستاوردهاي علمي و تجربي در زمينه فناوري اطلاعات و ايجاد بسترهاي مناسب و زيرساختهاي متناسب در جهت بكارگيري و استفاده از فناوريهاي جديد در شهرداري.
5.       فراهم آوردن زمينه هاي لازم براي ايجاد ارتباط منطقي بين شهرداري يزد با ساير شهرداريهاي كشور با نظارت و تأييد وزارت كشور.
6.       نيازسنجي، امكان سنجي، تجزيه و تحليل، طراحي، برنامه نويسي، پياده سازي، نصب، تست و راه اندازي و پشتيباني، آموزش و همچنين مديريت كليه سيستمهاي رايانه اي شهرداري و مؤسسات، شركتهاي وابسته و تابعه اعم از سخت افزاري، نرم افزاري، شبكه، وب سايت و......
7.       اهتمام در امر آموزش علوم و فنون رايانه اي براي كليه كاربران به طريقي كه وزارت كشور اعلام و ابلاغ مي‌نمايد.
8.       در صورت تشكيل اتحاديه سازمانهاي آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداريهاي كشور با اخذ مجوز و اعلام وزارت كشور به عضويت اتحاديه مذكور در خواهد آمد.
9.       ايجاد سيستم بهينه گردش اطلاعات و اصلاح فرآيندهاي گردش كار و مديريت اطلاعات در كليه سطوح سازماني شهرداري.
10.   راه اندازي و مديريت سيستمهاي اطلاعاتي جغرافيايي ( GIS ) و بانكهاي اطلاعاتي نقشه اي در شهرداري و نرم افزارهاي مربوطه.
11.   پشتيباني همه جانبه كليه فعاليتهاي رايانه اي در شهرداري و ايجاد شبكه و پايگاه اطلاع رساني مديريت شهري در جهت اجراي طرح تكريم ارباب رجوع.
12.   سازمان مي‌تواند با رعايت مقررات مربوطه با شركتها، مؤسسات، نهادها و ساير سازمانها و بنگاههاي تجاري معاملات و مبادلات و فعاليتهاي اقتصادي داشته باشد و در اموري همچون بازارشناسي، بازارسازي و بازاريابي فعاليت نمايد. علاوه بر انجام فعاليتهاي رايانه‌اي مربوط به شهرداري در برگزاري نمايشگاه‌ها، بازارشناسي و بازاريابي فعاليت داشته باشد تا بتواند بخشي از هزينه‌هاي سازمان را تامين نمايد.
13.   اهتمام در رعايت كليه استانداردها و ضوابط مربوط به استفاده از سيستم‌هاي مربوط به امور آمار و اطلاعات و خدمات كامپيوتري (سخت افزار، نرم افزار، شبكه) كه توسط مراجع ذيصلاح تعيين و از سوي وزارت كشور ابلاغ مي‌گردد.
14.   اهتمام در آموزش علوم آمار و اطلاعات و مباحث مرتبط با سيستم‌هاي كاربردي كامپيوتري از طريق ايجاد و برگزاري دوره‌هاي آموزشي حضوري، مكاتبه‌اي، دانشگاهي در مقاطع تحصيلي و دوره‌هاي زماني مختلف با رعايت مقررات مربوطه.
15.   تهيه و توليد و ارائه اطلاعات مرتبط با فعاليتهاي سازمان و شهرداري در جهت هماهنگي با محيط بيروني سازمان و بهره برداري مقابل و متقابل از ديگر سازمان‌هاي توليد كننده اطلاعات.
16.   تهيه و تامين و تحويل سخت افزار و نرم‌افزار با توجه به سيستم‌هاي مورد نياز واحدهاي مختلف شهرداري و ساير سازمانهاي وابسته و شهرداريهاي كشور.
17.   توسعه و بهسازي و نگهداري سيستم‌هاي كامپيوتري از طريق تشكيل كميته‌اي تخصصي تحليل، سيستم‌دهي و ارائه آنچه جوابگوي نياز كليه واحدهاي شهرداري مي‌باشد.
18.   ايجاد سيستم بهينه گردش و مديريت اطلاعات در كليه سطوح سازماني شهرداري.
 
معرفی اعضا
مدیرعامل: مهندس مسعود تاج آبی
اعضای هیات مدیره: مسعود تاج آبی، مهدی فعالی، امیر جهانگرد
اعضای شورای سازمان:مهدی جمالی نژاد، جلال نیکوکاران، محمود دهقان، امین نظارات، مسعود تاج آبی، داریوش پورسراجیان
 
 

افتخارات

 • کسب رتبه نخست کشوری درمیان مراکزاستان‌ها در زمینه شهرداری الکترونیک درسال 88
 • کسب عنوان شهرداری برگزیده کشور از طرف سازمان شهرداریها و دهیاریهای کل کشور جهت حضور در نمایشگاه کامپیوتر تهران (الکامپ) درسالهای 89 و 90
 • کسب عنوان دستگاه قابل تقدیر استان یزد در زمینه نیل به دولت الکترونیک در سال 89
 • کسب عنوان شهرداری برگزیده کشور در زمینه فناوری اطلاعات درحاشیه نمایشگاه دستاوردهای شهرداریهای سراسرکشور در سال 90
 • انتخاب به عنوان دبیر کارگروه تدوين دستورالعمل جهت تهيه نرم‌افزار در راستای اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی و حسابداری تعهدی در شهرداريهای کل کشور در سال 92
 • کسب عنوان شهرداری برگزیده کشور در زمینه فناوری اطلاعات درحاشیه نمایشگاه دستاوردهای شهرداریهای سراسرکشور در سال 93
 • انتخاب به عنوان شهر قابل تقدیر کشور در توسعه شاخص‌های شهر هوشمند در سال 94
 • انتخاب شهر یزد به عنوان شهرمنتخب در دومین همایش شهر هوشمند در حوزه ها‌ی اتوماسیون شهرداری، خدمات الکترونیکی شهروندی، زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی در سال 1395